דברים שצריך לדעת לפני שלוקחים הלוואה

אנשים רבים פונים לפתרון של הלוואות למטרות שונות, וזה בסדר, כל עוד זה נעשה באחריות. הלוואה בסופו של דבר היא עוד מוצר עליו אנחנו משלמים, פשוט יותר מאוחר ובחלקים קטנים יותר. לכן, לפני שתפנו לקחת הלוואה, אספנו עבורכם מספר נקודות חשובות שכדאי לקחת בחשבון

  • הלוואות
בשיתוף מדור המומלצים
הלוואה (צילום: pexels)

הלוואות צריך להחזיר

זאת אולי האמת הבסיסית והפשוטה ביותר לגבי הלוואות* אך חשוב לזכור אותה לפני שפונים לאפיק הזה. בסופו של דבר, הלוואה היא בעצם קבלה של כסף באופן מיידי והחזר שלו, כולל ריבית, לאורך זמן. על כן, לא רק שאת ההלוואה עצמה מחזירים למלווה, אלא גם שיש לשלם לו כסף עבור השירות שהוא מעניק לנו. במקרים רבים בהם אנשים פונים להלוואות, הם עוסקים בעיקר בנושא מחיר ההלוואה - כלומר מה אחוז הריבית על ההחזר, וזו גם הנקודה בה הבנקים והגופים האחרים מתחרים ביניהם. כלומר מי מציע ריבית נמוכה יותר או תנאי החזר טובים יותר. עם זאת, מלבד החתירה לתנאי הלוואה טובים ונוחים, חשוב לבחון אם בכלל קיימת מסוגלות כלכלית להחזיר את ההלוואה עצמה. אם ההכנסות שלכם כרגע לא מכסות את החזר ההלוואה, ואם הן לא צפויות לגדול בעתיד הנראה לעין, כנראה שהלוואה היא לא הפתרון המתאים. לעומת זאת, אם יש ביכולתכם לעמוד בהחזר - זה יכול להיות צעד חכם ומקדם.

עוד בוואלה! NEWS

גם אנחנו בהלם: לישראל יש אוצר. רוצים לשים את הידיים עליו?

לכתבה המלאה

בחנו מראש את מטרת ההלוואה

לרוב, לבנקים יהיה יותר קל לאשר הלוואה כאשר הם ידעו מה מטרתה. לא מדובר במידע שמסייע רק לבנקים אלא גם מידע שהלקוח המעוניין בהלוואה צריך לשקול. הרבה יותר קל לבחון תנאי הלוואה ביחס למטרה שהיא ממלאת - רכישה של רכב חדש, דירה או ציוד יקר. במקרים בהם להלוואה יש יעד ברור, ניתן לבחון את תקופת ההחזר בצורה יותר מושכלת, וכן להצדיק את ההלוואה באמצעות האפשרות הכלכלית שתיפתח לאחר הרכישה. בנוסף, אם ההלוואה משמשת לרכישה של מוצר מסוים בעל ערך - כמו רכב או דירה, ניתן לשעבד את המוצר מול ההלוואה ובכך לקבל הלוואה בתנאים טובים יותר.

תנאי ההלוואה

כמובן שלפני לקיחת הלוואה חשוב מאוד להכיר ולהבין את תנאיה לפרטי פרטים. התנאי העיקרי הוא כמובן הריבית על ההחזר. במקרים של ריבית קבועה, קל לחשב את הריבית ולדעת את מחיר ההלוואה בפועל. במקרים של ריבית משתנה המצב מעט יותר מורכב, ודורש מידה מסוימת של הערכה וניחוש. במקרים כאלו, כדאי לבדוק את מצבי הקיצון ולוודא כי גם במצב בו הריבית עולה באופן דרמטי, עדיין יהיה קיימות מספיק הכנסות לכיסוי ההלוואה. מלבד הריבית, ישנם תנאים שהגוף המלווה מציב כמו קנסות וסנקציות על פיגור בתשלומים וכן עמלות שונות. כאשר משווים בין הלוואות חשוב לכלול את כל התנאים בחשבון, ולוודא שאתם לא בוחרים בהלוואה שנראית טובה מבחינת הריבית למשל, אך יכולה לפגוע לכם באשראי.

הלוואה כנגד חסכונות

מלבד הלוואות עבור מטרות ספציפיות או הלוואות לכל מטרה, ניתן גם לקחת הלוואה כנגד חיסכון כמו קרן פנסיה או קרן השתלמות. הרעיון הוא שאתם מנצלים כסף שמובטח לכם, אך לא זמין כרגע מסיבות שונות, על מנת לקחת הלוואה, והוא עשוי לשמש בעתיד גם להחזר על ההלוואה. במקרים כאלו, לרוב יהיה אפשר לקבל הלוואה בתנאים טובים יותר, שכן המלווה מציג נתונים כלכליים אשר יאפשרו לו להחזיר את ההלוואה. עם זאת, כדאי לבחון מראש באילו מקרים הדבר באמת משתלם. אם קרן ההשתלמות למשל צוברת ריבית נמוכה יותר מהריבית שיש לשלם על ההלוואה, יכול להיות שעדיף להשתמש בכסף מהקרן במקום ללוות כסף במחיר יקר יותר.

* העמדת ההלוואה ותנאיה נתונים לשקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully