אפוקסי לעץ - המקום בו כימיה פוגשת בנגרות

שימוש באפוקסי בעבודה עם עץ מאפשר הדבגת עצים מסוגים שונים אחד לשני, הכנת רהיטים וחפצים באמצעות שבלונות, ציפוי דוקרטיבי ועוד. מהן תכונות האפוקסי?

בשיתוף הסדנה לאמנות
27/04/2021
אפוקסי. סדנה בכפר,
אפוקסי(צילום: סדנה בכפר)

מהו אפוקסי? ומה הוא אפוקסי לעץ?

אפוקסי לעץ הוא חומר פולימרי (פוליאפוקסיד) המגיע בצורה של שני מרכיבים שלאחר ערבוב יוצרים חומר שקוף, צבעוני או אטום, קשה וחזק בצורה יוצאת דופן ובעל יכולת הצמדות מעולה לעץ (ישנם שרפי אפוקסי המיועדים לבטון, למתכת, ולשימושים רבים אחרים). "הסדנה לאמנות" מציעה סדנאות אפוקסי וקורסי אפוקסי מגוונים וכן מכירת שרפי אפוקסי לעץ ושימושים אחרים - במחירים ללא תחרות. למירי סדנאות אפוקסי היכנסו לקישור הבא: אפוקסי מחיר.

שרף אפוקסי (אפוקסי ריזין) מציע מגוון של אפשרויות ייחודיות שאין לאף חומר אחר ובצרוף עם עץ השרף מאפשר עיצובים ואפשרויות טכניות, המותחים את גבולות שני החומרים הללו יחד, הרחק אל מחוזות הדמיון. במקרה של עץ ואפוקסי - השלם הוא בהחלט יותר מסכום חלקיו.

שימושים באפוקסי לעץ

ברמה הראשונית והפשוטה ביותר שרף אפוקסי יכול לשמש כדבק חזק במיוחד לחיבור עץ לעץ, ובמיוחד עץ לחומרים אחרים. בניגוד לדבק נגרים, דבק פלסטי או דבק מגע המיועדים לשימוש בן סוגים שונים של עץ בלבד, לאפוקסי יש יכולת להדביק כל חומר לכל חומר. ובצורה טובה כל כך שלרוב ההדבקה חזקה יותר מהחומר עצמו.

שרף אפוקסי גם מצטיין גם כציפוי מגן לעץ או לכה. הוא יוצר אפקט זכוכיתי עמוק יותר ועבה יותר מכל לכה אקרילית או פוליאוריטנית. שכבת שרף אפוקסי שקוף בה עושים שימוש כלכה - שוות ערך לעשר שכבות של לכה פוליאוריטנית.

שימושים יצירתיים יותר הם אלו העושים שימוש בשרף אפוקסי ועץ ליצירת שולחנות שקופים וצבעוניים - שרף אפוקסי ועץ בצורות שונות כמרכיב ביציקות בתבנית, אפוקסי ונסורת עץ כחומר מילוי פגמים בעץ, שחזור חלקים פגועים ופיסול אלמנטים דקורטיביים, שרף אפוקסי כצבע עמיד במיוחד לעץ, המאפשר גם אפקטים של צבע שאף צבע אחר לא משתווה אליו, שרף אפוקסי ועץ כחומר גלם לחריטה ואפשרויות רבות נוספות.

האפוקסי הטוב ביותר לעבודה עם עץ

בואו נדבר על תכונות שרף האפוקסי החשובות לעבודה עם עץ ובכלל.

צמיגות או סמיכות - באופן סכמטי נוטים להגיד שאפוקסי רזין סמיך מתאים יותר לציפוי, או לשימוש כלכה, בעוד אפוקסי עם צמיגות נמוכה יתאים ליציקות. האפוקסי שאנו מוכרים הD.E.R. 324- נוטה לקבוצת האפוקסים עם הסמיכות הנמוכה. הוא מאפשר גמישות מסוימת ברמת הצמיגות על ידי שינוי כמות המקשה וסוג המקשה ועל ידי תוספת פילרים.

הצמיגות הנמוכה של החומר מאפשרת לו כושר הדבקה טוב יותר - הוא חודר עמוק יותר אל תוך העץ. היא מאפשרת לו להתפלס מעצמו ואם מדובר ביציקה בתבנית (פיסול או תכשיטים) הוא יתפוס את כל הפרטים העדינים של היציקה. צמיגות נמוכה משמעותה שהחומר גמיש בשכבה דקה ויהפוך לנוקשה בשכבה עבה יותר.

קשיות - לאחר תהליך ההתקשות של החומר ישנם הבדלים גדולים בן חומרים ברמת הקשיות שלהם. חומרים אחדים נשרטים בקלות ואחרים קשים יותר. הקשיות יכולה להיות גם חזקה מדי. חומר נוקשה מידי אומנם יהיה עמיד יותר אבל גם שביר יותר למכות וקשה יותר לליטוש. כל מי שהדלתות שלו בבית קבלו מכה יכול לראות את הצבע נשבר ונסדק ולעיתים נפרד כשכבה מהעץ ("צביעה בתנור"- בין אם בתעשיית העץ או בפחחות הרכב שעושה שימוש בצבעים על בסיס אפוקסי) וכל מי שהרכיב שיש קיסר במטבח (שגם הוא בעצם אפוקסי) מכיר את הבעיה של הסדקים הזעירים על פני המשטח המופיעים עם הזמן.

ההמלצה היא לשלב שני חומרים בשתי שכבות נפרדות. כך שהשכבה העיקרית תהיה גמישה יותר ומעליה יש לצקת שכבה דקיקה של טופקוט או ג'לקוט. חומר קשה יותר שתפקידו להגן על המשטח משריטות. לתהליך עבודה בכמה שכבות יש יתרונות רבים אחרים - תהליך זה מונע בועות ופגמים וגם אם אלו נוצרים ניתן לתקן אותם בשכבה שמעל.

הגנת UV - שרף אפוקסי מגיע כנוזל שקוף ועם הזמן יש לו נטייה להצהיב כתוצאה מקרני השמש. הקרינה בישראל היא חזקה מאוד. גם צבעי מכוניות (שגם הם על בסיס אפוקסי) דוהים עם הזמן למרות שיוצרו במיוחד כדי לעמוד בקרינה.ישנם סוגי אפוקסי שמגיעים עם הגנת UV - לא בטוח שמחירם שווה את התמורה, אולם זה כמובן תלוי בייעוד המתוכנן של המוצר. ניתן להוסיף תוסף להגנת UV, בערבוב אל תוך האפוקסי אבל הדרך היעילה ביותר גם כאן היא שיטת השכבות. כיוון שאפוקסי עם הגנת UV יקר בצורה משמעותית מאפוקסי רגיל, שכבה דקה של ג'ל קוט או טופקוט מוגן UV היא הפתרון.

מומלץ גם להוסיף מעט צבע אל תוך הרזין גם אם אנו רוצים באפוקסי שקוף. הצבעוניות הקלה מתגברת על ההצהבה.

מקדם התפשטות - לעבודה עם עץ אנחנו צריכים לבחור באפוקסי בעל מקדם התפשטות קרוב לשלו, ועם מרכיב של גמישות מסוימת באפוקסי, אחרת עם הזמן האפוקסי יפרד מהעץ. (למשל כשמכינים יציקת אפוקסי על זכוכית ורוצים להפריד את האפוקסי מהזכוכית אפשר פשוט להשאיר את היציקה כמה לילות בחוץ, כיוון שמקדמי ההתפשטות של שני החומרים שונים, הפרשי המטפרטורה בן היום והלילה מספיקים כדי להפריד את האפוקסי מהזכוכית). זו גם הסיבה שחשוב להשתמש בעץ יבש לעבודה עם אפוקסי. עץ רטוב הוא עץ חי, הוא מתכווץ ומשתנה בתוך היציקה.

אפוקסי יצר מהפכה בתעשיה - בתעופה, בספנות ותעשיית האלקטרוניקה. בשנים האחרונות גם הנגרות ותעשיית העץ גילו את האפשרויות הנרחבות בחומר. דווקא ברמת הנגרות של חובבים והנגרות האישית האפוקסי מאפשר להביא לידי ביטוי צדדים יצירתיים וליצור מוצרים מרהיבים.

עוד בוואלה!

כולל הופעות של ריטה ואמיר דדון: הפסטיבל הצבעוני שאסור לכם לפספס

בשיתוף קק"ל
  • נגרות
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully