וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פסיכולוגיה של המשקיעים בבורסה

בשיתוף צביקה ברגמן

עודכן לאחרונה: 29.9.2021 / 11:29

בני האדם מחווטים להתנהגות מסויימת במשך מאות אלפי שנים - אבל זו לא התנהגות שמתאימה למסחר בבורסה. הקורס של צביקה ברגמן יעזור לכם לשבור את המחסום

צביקה ברגמן. יח"צ,
צביקה ברגמן/יח"צ

"צריך הרבה כסף כדי להצליח בבורסה", אמר לי משקיע שנמצא בשוק כבר שנה ולא מצליח להתקדם.

"לא נכון " עניתי לו "כל מה שמהמשקיע צריך כדי להצליח בשוק ההון הוא לדעת בסך הכל להפוך 1000 דולר ל-2000 דולר באופן קבוע. אם תדע לעשות את זה עם 1000 דולר אתה כבר תסתדר", כך מספר צביקה ברגמן.

צביקה ברגמן המכונה גם המוח ומי שחיבר את רוב ספרי ההשקעות בארץ (עד היום כתב והוציא צביקה ברגמן כמעט 70 ספרים שתורגמו לאנגלית וסינית) אומר כי ההשקעה בשוק ההון מבחינה טכנית מאד פשוטה. ,תקנו את מדד הs&p500" אומר צביקה ברגמן "ותחזרו עוד 20 שנה ותהיו עשירים".

"אבל" ממשיך צביקה ברגמן ואומר "שוק ההון לא בנוי לאופי האנושי. המשקיעים פועלים בשוק המניות כאשר בכל הזמן הזה משהו קורה ברקע אצלם במוח, והם לא מבינים מה הוא. מערכות העצבים שלנו רגישות מאד ומגיבות מהר ובלי שנבין לדברים שקורים. העיבוד הרגשי תופס פיקוד ואין מקום או זמן לשיקולים לוגיים. בנוסף על אלה ההטיות שמנהלות אותנו ברקע בלי שנדע בכלל לא מאפשרות למשקיע להרוויח לאורך זמן. המוח שלנו מתמודד עם בעיות מודרניות, בעוד שהוא תוכנת מלכתחילה לפתור בעיות שעימן התמודדו אבותינו הקדומים".

"הבעיה הכי גדולה של כל המשקיעים בבורסה היא המרכיב הפסיכולוגי" אומר צביקה ברגמן "והבעיה היותר גדולה היא שרוב המשקיעים לא מודעים לזה בכלל שיש בעיה אז הם לא מבינים שצריך לפתור אותה". בפודסקאסט של צביקה ברגמן "בורסה והשקעות" מדבר צביקה לא פעם על הפסיכולוגיה של המשקיעים ועל הטעויות וההטיות הקוגנטיביות שגורמות להם להפסיד כסף פעם אחר פעם.

התחושה הנפלאה הזו, שמגיעים לשוק ההון בתחילת הדרך ואיתה ההתגלות שאפשר להרוויח כסף בלי לעבוד קשה בעבודה מסורתית שם בחוץ, שאפשר להרוויח כסף מהבית או מהמשרד הממוזג כהכנסה קבועה או צדדית, מאירה באור גדול את החיים שלנו פתאום. יש כאן רגע התגלות. אבל די מהר לאחר תקופה קצרה של השקעה בשוק ההון אנחנו מגלים שמשהו לא מסתדר. אנחנו מתקדמים אבל יחד עם זה אנחנו מחליקים לאחור פעם אחר פעם, כאילו שיש משהו שלא ממש נותן לנו להגשים את החלום בבורסה, להרוויח סכומי כסף קבועים לאורך זמן למרות שאנחנו מבינים שאפשרות ישנה, קיימת, אפשרית - אבל בכל זאת משהו לא ברור לנו. משהו לא מסתדר לנו, כאילו דוחפים אותנו החוצה. משהוא קורה ואנחנו לא מצליחים לממש את האפשרות כמו שהיינו רוצים.

ממש כמו סינדרלה שכבר הכל מסתדר לה: השמלה, הנעליים, התסרוקת, הריקוד, ההרגשה - אבל ב-12 בלילה שוב נגמרת המסיבה...

זה קורה למשקיעים שנמצאים שנה בשוק , חמש שנים ,עשר שנים בשוק ויותר.

צביקה ברגמן. יח"צ,
המוח/יח"צ

תחשבו על זה , בני האדם חיים על הכדור הזה כמעט 200 אלף שנה. המוח שלנו חווט כל השנים הללו לשרוד. אנחנו בנויים ככה. אנחנו שומעים חריקת בלמים אנחנו בורחים או קופאים , אנחנו מפחדים אנחנו בורחים. אנחנו מפחדים להפסיד ומתרכזים בהפסד הרבה יותר מהאפשרות להרוויח.

בני האדם מונעים מעונג וכאב. הם יעשו פעולות רק אם הן יגרמו להם לעונג או ימנעו מהם כאב. ככה בני אדם פועלים וזה קורה גם השוק ההון. משקיעים למשל נמנעים מלמכור מניה מפסידה כי לתפיסתם ( המוטעית) כל זמן שלא מכרו הם לא באמת הפסידו.

200 אלף שנה חווט המוח האנושי לפעול בצורה מסוימת ואנחנו מנסים להצליח בשוק ההון שהחוקים בו להצלחה הם הפוכים לחלוטין ממה שעזר לאבותינו הקדומים לשרוד בעבר. זה גורם לרבים מאיתנו לא להצליח בשוק ההון או להצליח הרבה פחות. זה לא קשור לחֲבָרוֹת, זה לא קשור לשיטת המסחר, זה לא קשור למצב השוק או לידע שלנו בניתוח טכני. זה קשור לדרך שהמוח שלנו גורם לנו לקבל החלטות .אנחנו חושבים שאנחנו פועלים בצורה הגיונית לוגית אבל זה רחוק לחלוטין מהאמת.

המערכת המנטלית שלנו פועלת ברקע כל הזמן וגורמת לנו לבצע פעולות. הפעולות לא כלכליות. המערכת הזו גורמת לנו לקנות ולמכור מניות משיקולים אחרים לגמרי, לא כלכליים. השיקולים לא קשורים למערכת חשבונאית, הם לא מחוברים לבינה מלאכותית. זו מערכת שנמצאת אצלנו מהימים בהם יָשַׁנּוּ במערות וצדנו בעלי חיים.

אנחנו גם לא מצליחים להבין את זה כי ככה כל בני האדם פועלים וזה נראה לנו הגיוני וטבעי לפעול ככה ו.....להפסיד עם כולם או להרוויח כשולם מרוויחים.

תפקיד המערכת שמנהלת אותנו לעורר בנו רצון לברוח מאריה זועם או אדם אלים ברחוב חשוך. תפקידה לגרום לנו לרצות עוד ממשהו שעושה לנו טוב. המערכת הזו מתרגמת את מה שאנחנו מרגישים בעת השקעה בשוק ההון ומפעילה בנו מערכות "הישאר" או "ברח" במצבים שאינם קשורים והפוכים למה שנכון לעשות על-מנת לקבל תוצאות נכונות. בסופו של יום, כשמשקיע לוחץ על קניה או מכירה, לא פעם מי ששולח את האצבע לבצע את הפעולה, זו מערכת הפעלה שאנחנו לא מודעים לכוח שלה.

כלומר חלק לא קטן מהפעולות שאנחנו עושים בשוק ההון נובע מאינסטינקטים שנועדו להגן עלינו במצבים אחרים לחלוטין. אנחנו עושים שימוש לא מודע במערכות שאנחנו חייבים ללמוד לנטרל. אנחנו מנסים לנסוע ישר, אבל יש לידינו מערכת שכל הזמן מושכת את ההגה הצידה, ואנחנו עושים תאונות.

משתתף איתנו בתהליך ההשקעות משהו שאנחנו לא יודעים שאנחנו לא יודעים, והוא כל הזמן משבש לנו את התוצאה. בנוסף, הזיכרון שלנו מעלה ומציב בפנינו בְכֹל פעם שאנחנו נתקלים בסיטואציה מסוימת מצב דומה מֵהֶעָבָר, ונותן לנו כלים שעזרו לנו בֶּעבר.

שרשרת המחשבות הזו של סיטואציה, זיכרון ותגובה, גורמים לנו לפעול בשוק ההון כפי שפעלנו במצבים אחרים בֶּעבר, ופה מדובר בכשל נוסף: מה שכל-כך עוזר לנו ברוב המצבים בחיים - פוגע בנו אנושות בפעילות בשוק ההון.

כעת, כשאנחנו יודעים שיש משהו שקורה שאנחנו לא יודעים מה הוא - זו כבר התקדמות. כשמשקיע מבין את החלק הפסיכולוגי של המסחר הוא יכול לנצח הבעיה אומר צביקה ברגמן שהמשקיעים לא מבינים בכלל שיש בעיה.

אנחנו לא יכולים לשנות את התופעות בשוק ההון אבל אנחנו יכולים ללמוד להגיב אחרת. אחד המשקיעים הגדולים בעולם וורן באפט יודע את זה כנראה. אין לו מחשב במשרד , הוא לא עוסק בניתוח טכני , הוא לא עובד עם אופציות , הוא לא יושב מול גרפים צבעוניים אלא רק לומד על מצב החברות ומנתח מה יעשו המשקיעים שפועלים בצורה לא ראציונאלית. בדרך הזו הוא אסף כבר 100 מילארד דולר.

צביקה ברגמן עוקב אחרי השווקים כבר 40 שנה כמשקיע פעיל וכמי שמחובר לאורך השנים לעשרות אלפי משקיעים. צביקה חקר את התחום והבין מה גורם לכם להפסיד יותר מאשר להרוויח. בימים אלה מוציא צביקה קורס בשוק ההון ששמו הפסיכולוגיה של המשקיעים ומביא בפעם הראשונה בצורה מעוררת השתאות הצצה לעולם שמפעיל אותנו מאחורי הקלעים ומונע מאיתנו למקסם רווחים ולצמצם הפסדים.

על הקורס ניתן לקרוא עוד ולקבל שיעור חינם בלינק https://sodot.co.il/premium-course/

בשיתוף צביקה ברגמן
  • עוד באותו נושא:
  • השקעות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully